Podczas budowy linii kolejowej w okolicy Kozłowa w 1850 roku
został znaleziony przez robotników dziwny kamień nieproporcjonalnie ciężki w
stosunku do swojej wielkości. Właśnie ta jego niezwykła waga (ponad 20 kg) była
powodem dostarczenia go do biura budowy, gdzie stwierdzono, że jest to
meteoryt, który później nazwano „Schwetz” od nazwy miasta najbliższego miejscu
wydobycia. Dzisiaj miasto nazywa się Świecie.
W celu upamiętnienia tego wydarzenia, dzięki staraniom sołtysa odsłonięto w ubiegłą sobotę skromny pomnik. Na uroczystość odsłonięcia przybyło sporo ludzi, część przyjechała autokarem i samochodami, a niektórzy przypłynęli kajakami. Oprócz oficjalnych gości pojawili się również przedstawiciele TVB i Gazety Pomorskiej.
Odsłonięcie pomnika zostało połączone z zorganizowaniem na zamku w Świeciu pikniku meteorytowego. Uczestnicy pikniku mieli możliwość wysłuchania prelekcji kolekcjonerów meteorytów i koncertu muzyki elektronicznej oraz obejrzenia kolekcji meteorytów, między innymi fragmentu meteorytu „Świecie”. Poza tym wszyscy chętni mogli prowadzić obserwację tarczy słonecznej przez ustawiony na wieży zamku teleskop udostępniony przez planetarium olsztyńskie.
Po zapadnięciu ciemności przybyli licznie chętni do obserwacji nocnego nieba. Dzięki temu że wieczór był prawie bezchmurny, można było obserwować księżyc, Jowisz i gwiazdy. Do teleskopu na wieży oraz kilku teleskopów na dziedzińcu zamku do późnych godzin wieczornych ustawiały się kolejki obserwatorów.