wtorek, 25 sierpnia 2015

Tańczące konie w Grudziądzu

.... i ułańskie tradycje. To nie przypadek, że wiele grudziądzkich klubów ma ułana w nazwie, a w reprezentacyjnym punkcie miasta stoi pomnik ułana z dziewczyną.




To nawiązanie do przeszłości, do czasów kiedy stacjonował tu 18 Pułk Ułanów Pomorskich, który oprócz tego że walczył w wojnie z bolszewikami wsławił się 1 września 1939 roku przeprowadzając słynną szarżę pod Krojantami. Do dziś Grudziądzanie pielęgnują te tradycje i na błoniach nad Wisłą można oglądać tańczące konie i jeźdźców w ułańskich mundurach.








Oczywiście historia Grudziądza sięga znacznie dalej w czasy krzyżackie i starościńskie, po których pozostało trochę budowli.








Nie będę jednak ukrywał, że tym razem zwabiła mnie do tego miasta budowla całkiem nowiutka. Pachnąca jeszcze unijnymi pieniędzmi, odbudowana wieża dawnego zamku krzyżackiego, tak zwany Klimek. Ze szczytu wieży rozciąga się fantastyczny widok, a i reszta ruin skorzystała na dotacjach z Eurolandu i wygląda całkiem, całkiem. Całość jest na tyle atrakcyjna, ze często fotografują się tam ślubne pary, nie tylko z Grudziądza.









Na bulwarach nad Wisłą natknąłem się na bardzo oryginalny skwer, na którym można zobaczyć, w których miastach znajduje się ulica Grudziądzka.