środa, 15 grudnia 2021

Ruiny zamku w Liwie

Gotycki zamek został zbudowany w XV wieku przez jednego z książąt mazowieckich na wschodnim brzegu rzeki Liwiec, która jest dopływem Bugu. Z założenia był strażnicą strzegącą wschodnich i południowych rubieży księstwa. W XVI wieku był dwa razy rozbudowany i stał się w efekcie trochę gotycką warownią, a trochę renesansową rezydencją. Po dwukrotnym zniszczeniu przez Szwedów w XVII i na początku XVIII wieku nikt  go już nie odbudował, korzystając jednak z jego fundamentów wzniesiono budynek, który prawie 100 lat był kancelarią i siedzibą starostów liwskich.

 




 

Podczas hitlerowskiej okupacji niemieckie władze wprowadzone w błąd przez miejscowego społecznika, który zasugerował krzyżackie pochodzenie ruin rozpoczęli prace rekonstrukcyjne, które jednak przerwali  gdy prawda wyszła na jaw.

 

Zdjęcia E. K.

 

niedziela, 12 grudnia 2021

Szkoła w Bytomiu

Bardzo oryginalny secesyjny budynek szkoły, w którym jeszcze w 1935 roku mieściło się liceum imienia Adolfa Hitlera, a dzisiaj mieści się liceum imienia Bolesława Chrobrego jest jednym z symboli Bytomia. Jest tak niespotykany na przykład ratusz w Poznaniu, spichrze w Bydgoszczy, czy ratusz w Zamościu. Wystarczy jedno spojrzenie, żeby skojarzyć go z miastem.

 

 







Zdjęcia E. K.

 

środa, 8 grudnia 2021

Cerkiew w Sosnowcu

Ta ładna cerkiew prawosławna pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii (Świętych Wiary, Nadziei i Miłości) została zbudowana w 1888 roku zanim jeszcze utworzono miasto Sosnowiec. Miasteczka, osady i osiedla, z których, dzięki staraniom tamtejszych przemysłowców w 1902 roku powstał Sosnowiec znajdowały się pod zaborem rosyjskim. Fundatorami cerkwi byli właściciele kopalń i fabryk z dzisiejszego Sosnowca i Łodzi, którzy chcieli utrzymywać z władzą dobre stosunki. Przeważnie byli to niemieccy ewangelicy lub przemysłowcy wyznania mojżeszowego.

 









 

 

Zdjęcia E. K.