poniedziałek, 29 grudnia 2014

Lidzbark Warmiński




Ten ładny biały kościółek to prawdziwy unikat. Piszą w wikipedii, że to jedyny taki na Warmii, nie widziałem jednak podobnego nigdzie w Polsce.



 Ma już prawie 200 lat i cały zbudowany jest z drewna. Powstał jako kościół protestancki, a teraz pełni funkcje kościoła prawosławnego, bo część mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego pochodzi z kresów wschodnich i Bieszczad. Nie wiadomo jakim cudem drewniany budynek jakoś przetrwał działania Armii Czerwonej, której udało się podczas wyzwalania i w kilka dni po nim zniszczyć 80% zabudowy Lidzbarka Warmińskiego.Podobnie jak w przypadku innych miejscowości na Warmii, Mazurach, Pomorzu, Warmii i Śląsku czerwonoarmiści potraktowali Lidzbark jako miasto niemieckie i celowo je niszczyli, być może po to, żeby się wyżyć.




Władze ludowe po wojnie nie rekonstruowały starego przedwojennego miasta tylko postawiły na jego miejscu kilka betonowych bloków, które nie mają wiele wspólnego z architekturą.Mimo tych wszystkich przejść miasto miasteczko wydaje się niezwykłe i oryginalne, ma swój klimat zapewne głównie za sprawą ogromnego zamku biskupów warmińskich, ale także innych obiektów.




 W żadnym innym mieście nie widziałem na przykład takiego jak w Lidzbarku budynku bramnego, nazywanego Wysoką Bramą.











Oprócz wieży zamkowej nad miastem wznosi się wieża średniowiecznej kolegiaty, którą widać z każdej ulicy.







Przez miasto płyną dwie rzeczki: Łyna i jej dopływ Symsarna. Zachowały się z dawnych czasów dwie elektrownie wodne, które nadal produkują prąd.






1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Cerkiew prawosławna służyła raczej ukraińskim przesiedleńcom z "Akcji Wisła" niż byłym mieszkańcom Kresów. Pozdrawiam !